Podsumowanie, sprawy bieżące i najbliższa przyszłość

Szanowni Mieszkańcy, 

Przede wszystkim bardzo dziękujemy za wszelkie sugestie, uwagi, wnioski (oraz ciepłe słowa) wspierające nasze wysiłki, mające na celu poprawę jakości życia na naszym osiedlu.

Podsumujmy:

1. Oświetlenie – nastąpiła wymiana oszczędnościowa oświetlenia naszego Osiedla.

Klosze lamp zostały umyte po raz pierwszy od 20 lat, a stare żarówki zostały wymienione na ledowe, energooszczędne. W trakcie prac okazało się, że kostki znajdujące się w latarniach całkowicie skruszały i się rozsypały, odkryto tam również wadliwe już kondensatory ( ze starości) powodujące zwarcia, co groziło poważną awarią instalacji elektrycznej na naszym Osiedlu.


Jednocześnie zmiana oświetlenia jest ściśle powiązana z planami dotyczącymi przywrócenia działającego i skutecznego monitoringu na osiedlu. Staramy się działać, uwzględniając fakt, że poszczególne elementy osiedla to system naczyń połączonych, co wymaga planowania kilku kroków w przód.


Rzeczywiście, pomimo przetestowania kilku rodzajów żarówek, przeskok ze starego oświetlenia do nowego jest duży. Jednocześnie należy zauważyć, że koszt energii elektrycznej będzie ok. 5 razy mniejszy, co w kontekście rosnących cen energii oraz braku wpłat miesięcznych opłat od części naszych Współwłaścicieli jest bardzo ważne. Zadłużenie utrzymywane przez niektórych naszych sąsiadów WOBEC NAS oznacza, że to my, ci którzy płacą za siebie, płacą też za niepłacących – za ich wodę, śmieci, oświetlenie na osiedlu…

2. Dłużnicy

W momencie publikowania tego wpisu na liście dłużników znajduje się co najmniej 5 osób, które zalegają zopłatami w wysokości ponad 10 tys. – czyli osoby te nie płacą od kilku lat. Kilkanaście mieszkań jest zadłużonych powyżej 1 tys. zł, czyli nie odnotowano wpłat od kilku miesięcy.
Obecnie rozpatrujemy oferty of kilku firm prawniczych, wyspecjalizowanych w windykacji sądowej, aby jak najszybciej nasze należności zasiliły budżet naszego osiedla oraz aby zapobiec ich przedawnieniu. Gdyby udało się odzyskać choć część tych kwot – będzie to miało znaczący pozytywny wpływ na kalkulacje związane z podwyżkami czynszu dla nas wszystkich, które niechybnie nas czekają w obecnej niekorzystnej sytuacji gospodarczej.

3. Monitoring

To kolejne ważne i pilne wyzwanie – przywrócenie sprawnego monitoringu – prace już się rozpoczęły – na razie na poziomie koncepcji i zbierania ofert.

4. Miejsca parkingowe dla gości

Panujący chaos, jaki mamy obecnie, z powodu nieprzestrzegania przez część mieszkańców zasad dotyczących przeznaczenia tych miejsc. To będziemy zmieniać w najbliższym czasie, przywracając wszystkim współwłaścicielom miejsca dla ich gości.

5. Zieleń

Jesteśmy w trakcie wypracowywania rozwiązania aby nasza zieleń była zadbana profesjonalnie i zgodnie ze sztuką.

6. Plac zabaw

Konieczna „rewitalizacja” przewidziana jest wstępnie na wiosnę 2023.

To wybrana część spraw, najważniejszych i pilnych, którymi Rada się zajęła i zajmuje, wiele innych czeka w kolejce. 

Będziemy  Państwa informować na bieżąco o kolejnych działaniach i wyzwaniach.

Data aktualizacji wpisu:
Czas czytania:
3 min