Opinia prawna na temat problememu immisji dymu papierosowego

Szanowni Państwo,

na wstępie prosimy o przychylne potraktowanie tej wiadomości. 

W związku z często występującym na naszym osiedlu problemem immisji dymu papierosowego, zleciliśmy sporządzenie opinii prawnej dotycząca tego tematu. Zagadnienie to jest szeroko opisane w Kodeksie Cywilnym.

Niestety niektórzy z mieszkańców wykazujący brak empatii czy wręcz ignorancję lub nieznajomość przepisów udaje, że problemu nie ma. Palący papierosy na zewnątrz swojego mieszkania stojąc np. pod otwartymi oknami mieszkań górnych (i  dotyczy to również migracji dymu do sąsiadujących mieszkań) stają się uciążliwym źródłem nieznośnego smrodu palonej nikotyny, który to smród przedostaje się przez otwarte okna do mieszkań na piętrze lub tych znajdujących się obok. Na próby kulturalnego zwrócenia uwagi o ironio można usłyszeć „że jak przeszkadza dym to okna można zamknąć”. Cynizm w czystej postaci. Należy tu zadać pytanie: Dlaczego ktoś wychodzi palić papierosy na zewnątrz swojego mieszkania a nie chce wędzić się w swoich 4-ech ścianach ? 

W załączniku znajduje się wspomniana opinia prawna. Zleciliśmy jej napisanie aby literą prawa, doinformować naszą społeczność w sposób niebudzący wątpliwości oraz aby uniknąć niepotrzebnych i jałowych dyskusji na osiedlowej stronie Facebook’a.

Myśląc o innych w otoczeniu którego pozornie nie ma, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z treścią opinii. Bogatszym o tę garść informacji, łatwiej mamy nadzieję będzie Państwu wdrożyć w życie zaprzestanie palenia papierosów pod oknami naszych mieszkań. 

Opinia prawna – plik PDF.

    

Data aktualizacji wpisu:
Czas czytania:
2 min