Pamiętaj, posprzątaj! To nie jest „kupa” roboty.

Każdy właściciel psa powinien pamiętać, że posiadanie czworonożnego przyjaciela wiąże się z wieloma obowiązkami. Nie chodzi tu tylko o zapewnienie pokarmu, obowiązkowe szczepienia czy poświęcanie kilku godzin na spacery. Na długiej liście zobowiązań znajduje się też pozycja „sprzątanie po pupilu”.

Tereny, gdzie właściciele psów regularnie wyprowadzają swoje czworonogi, niestety niejednokrotnie przypominają „psią toaletę”. Skoro inni nie sprzątają, to dlaczego ja mam to robić? Z takiego założenia może wychodzić część osób. Posprzątajmy po raz pierwszy, kolejny, a może akurat nasz sąsiad z mieszkania obok weźmie z nas przykład? Zacznijmy zmieniać nasze otoczenie od nas samych…

Straż miejska w Łomiankach pamięta o „zapominalskich”. W parkach, na skwerach, na trawnikach oraz w miejscach często uczęszczanych spacerowiczów z czworonogami zainstalowane są specjalne pojemniki, w których znajdziemy odpowiednie torebki na psie nieczystości. Posprzątanie nic nas nie kosztuje. Drogo natomiast wychodzi odwracanie głowy od „problemu”. Za takie nieodpowiedzialne zachowanie straż miejsca może wręczyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.

Obowiązek sprzątania po swoim psie wynika pośrednio z art. 145 KW oraz wprost z Uchwały Nr XXII/193/2020 Rady Miejskiej w Łomiankach z dnia 27 lutego 2020 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Łomianki. która w par. 23 punkt 2 stanowi, że osoby utrzymujące zwierzęta domowe są obowiązane do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez te zwierzęta w obiektach oraz na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, w szczególności chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych. Z obowiązku sprzątania po pupilu zwolnione są osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby niewidome, korzystające z asysty psa przewodnika.

Dobra wiadomość jest taka, że świadomość mieszkańców w tym temacie rośnie, co pokazują, prowadzone przez funkcjonariuszy Straży miejskiej kontrole. Podczas codziennych patroli, strażnicy rejonowi przypominają właścicielom o ich obowiązkach względem psów oraz zwracają uwagę na popełniane zaniedbania.

Tekst oryginalny:

https://www.lomianki.pl/pl/aktualnosci/13015,Pamietaj-posprzataj-To-nie-jest-quotkupaquot-roboty.html

Data aktualizacji wpisu:
Czas czytania:
2 min